ADANA KOLEJİ | N. Leyla GÖKSEL

Babası Matematik Öğretmeni Ahmet Küstü, annesi sınıf öğretmeni Nermin Küstü’nün kızları olarak 1956 yılında Adana’da dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu Adana Koleji’nde; liseyi de amcasının okulu olan İzmir Yamanlar Koleji’nde okudu. Üniversite öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamladı.

Öğretmenlik yaşamına 1976’da Adana Koleji’nde başladı. Aynı yıl hem müdür yardımcılığı hem de resim öğretmenliği yaptı.

“1978’te en az benim kadar bu çınara sahip çıkan” dediği sevgili eşi Derya Göksel ile evlendi. 1983’te dedesinin “çınarın geleceği ile igili tereddütlerini gideren” diye söz edeceği ilk çocuğu Hande Melis; 1989’da ise “ablası ile bu çınara hizmet vereceğine inandığım” dediği sabırsızlıkla beklediği ikinci kızı Gamze Selin doğdu ve Leyla ile Derya’nin yuvalarını şenlendirdiler.

1982-1983 Öğretim Yıl’ında Adana Koleji’nin merkezi sınavla öğrenci alan ilk özel okul olmasında görev aldı ve bu görevi başarıyla yürüttü.

1990’da Adana’nın ilk özel fen lisesi olan Özel Adana Fen Lisesi kuruluşunda büyük çaba harcadı ve amacına ulaştı. 1992’de babasından çınarı devraldı ve Adana Koleji genel müdürü oldu.

2000 yılında “Evimizde Buluşalım”mesajıyla Adana’da büyük ses getiren “Mezunlar Kokteyli”ni başlatıp mayıs ayının sonunda düzenlediği bu etkinliğe ünlü sanatçılan getirdi. Hiç aksatmadan bugüne dek her yıl bu etkinliğe imza attı ve Adana Koleji ruhunun oluşmasına katkı verdi.

2002 yılında yabancı dil ağırlıklı Liseyi açtı. 2005’te YDA’yı Anadolu Lisesi’ne dönüştürdü.

16 Mart 2009’da Türkiye Özel Okullar Derneği Birliği Yönetim Kurulu’na seçildi ve bu görevi denetimci olarak sürdürdü.

Ahmet Küstü’yle Adana’da eğitim bayrağı açılan eğitim bayrağı 56 yıldır aynı disiplin ve anlayışla hep doruklarda. İlk özel okul olan, ilk TV yayını yapan, ilk yurtdışı gezilerini gerçekleştiren, ilk gözlemevini kuran, ilk dil laboratuvarını açan, ilk özel fen ve Anadolu lisesi olan, ÖSS’de ilk Türkiye birinciliğini getiren ADANA KOLEJİ Leyla GÖKSEL döneminde altın çağını yaşadı.

Bugün bayrak çok güvendiği ve 3. kuşak dediği sevgili kızında. 9 yıl annesinin yanında yetişen, onun öğreticiliğini alan, Adana Koleji mezunu olmanın gururunu taşıyan İngilizce Öğretmeni, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hande Melis GÖKSEL bu bayrağı Atatürkçü ruhuyla elinde tutacak ve Adana Koleji’ni zirveden hiç düşürmeyecektir. Işıklar içinde rahat uyuyun Ahmet KÜSTÜ, Leyla GÖKSEL bayrağınız emin ellerde…