ADANA’NIN KURTULUŞU ANCAK BÖYLE KUTLANIR!
Haber Tarihi: 2017-01-06

ADANA’NIN KURTULUŞU ANCAK BÖYLE KUTLANIR!

ADANA KOLEJİ’NDE 5 OCAK COŞKUSU


5 Ocak tarihi biz Adanalılar için çok anlamlıdır. 1922 yılından  bu yana,  5 Ocak , Adana halkı tarafından büyük bir coşku ile kutlanır…Ne mutlu bizlere, 95 yıldır içimizdeki enerjiyi sanki bu güne saklar gibi kutlarız 5 Ocak’ı.

95 .Yılda okulumuz Kurtuluş Günü’nü kutlamakla kalmadı, Adana’yı yaşatan bir etkinliğe de imzasını attı. Adana’nın ünlü bir kebapçısı okulumuza gelerek kebap ziyafeti çekti Adana Kolejlilere. Kebap şalgamsız olur mu? Şalgam standı kuruldu kebap tezgahının yanı başına. Adana denilince narenciyesi gelmez mi akıllara; o da düşünüldü bir narenciye tezgahı hazırlandı. Aşlama güğümü de hazır, Okul Aile Birliği Adana yemekleri sunuyor bir kenarda: Çiğköfte, içli köfte, kısır, sarımsaklı köfte.. Adana’nın ünlü bir tatlıcısı başka bir köşede Adana tatlıları pişiriyor: Karakuş, taş kadayıf, halka tatlı,…


İşte öğrenciler ve öğretmenlerin giysilerine takılıyor gözlerimiz:

Öğretmenleri ve öğrencileri yöresel giysilerle bir görmeliydiniz. Erkek öğrenciler Adana'nın yöresel giysisi şalvarı geçirmişler ayaklarına, bele de kuşağı bağlamışlar, bazıları burma bıyığı da yapıştırmış ağzının üstüne, kasketi başında,  beyaz gömleğin altında göğüs açık, gömleğin üstüne siyah yelek,  şalvarın altında beyaz çorap ,yumurta topuklu ve sivri burunlu kösele ayakkabı …Aman Allahım çok tatlılar…Kızlar folklorik giyimle süslenmiş…  Nereye baksan prototip bir giyim biçimi egemen.

Şimdi eğlence zamanı: 

Okul Müdürü Hülya Uysal öncülüğünde Adana kültürü canlandırması başladı: Kız isteme sonrası davul zurna eşliğinde kırkım atılarak Adana düğünü tanıtıldı. Kız isteme, kırkım ve düğün şölene katılanları daha da coşturdu. Adana çiftetellisi, üç ayak gösterilerine katılım tamdı. Davul-zurna da kıvamında, başlasın Adana türküleri: Abdurrahman Yağdıran’ın türküsü inletti ortalığı ilkin “Adana yollarında/Pamuklar dallarında/Allah canımı alsın/Yarimin kollarında//Gel Adanalı kız/Güzel edalı kız/Adana yollarında/Gezemiyom yalınız.” Öğretmen ve öğrenciler hem oynuyorlar hem de bir ağızdan türküyü seslendiriyorlar. Sırada Adana köprü başı/ Otur saraya karşı/Gel beraber gezelim/Dosta düşmana karşı//Vur çapayı çapayı/Vur kazmayı kazmayı/Kız başına bağlamış/Oyalı da ipek yazmayı.  Coşku bitmek bilmiyor enerji de: “Ay doğar ayazlanır/Gün doğar beyazlanır/Gelin olacak kızlar/Hem gider hem nazlanır//Haydi çiftetelliye /Ayşe Fatma Hayriye /Çapkınlıktan usanmaz/Yaşı gelse elliye.”  Adanalı Aziz Şenses’in türküsü çalınırken oynamayan yok gibiydi: “Evlerinin önü handır aman/Yanar yüreğim külhandır/Görmeyeli çok zamandır//Amman amman aman dayanamam/Seher vakti uyanamam/ El kızısın güvenemem.” Etkinlik bitene dek sürdü Adana türküleri. Büyük koro hem söyledi hem de oynadı.

Öğretmenler durur mu? O da ne?

 Meliha Hanım etkinlik süresince hiç oturmadı, Zehra Hanım tam bir Adanalı görüntüsüyle koşturdu durdu. Duygu Hanım durur mu yerinde öğrencileriyle sarmaş dolaş. Fikriye Hanım kendini kaptırmış müziğe, Sabahat Hanım gülücükler dağıtıyor öğrencilerine, Sündüz Hanım çiçek bahçesi gibi giysileriyle, Mukadder Hanım öğrencileriyle dalmış müziğe oynuyor, Gökçe Hanım mutlu mu mutlu, Emine Hanım topluluklarla uyum içinde türkülere katılıyor…. Her taraf pür neşe. Yüzler ,ortaklaşa bir etkinliği  gerçekleştirmenin hazzı içinde…Mükemmel bir eğlenti. Yorulanlar biraz dinleniyor ve ısrarlara dayanamayıp tekrar katılıyor topluluklara.

Kebabın kokusu gelmeye başladı. Allöööş:

Öğrenciler uzun kuyruklar oluşturdu kebap tezgahının önünde. O güzelim Adana dürümü ellerde çoğaldı, çoğaldı. Şalgam da şalgam hani, öğrencilerin dudak üstleri şalgam bıyığı. Dürümünü bitiren  tatlıcıya, narenciye tezgahına sürüklüyor bedenini. Adana türküleri çalınıyor, bitmek bilmiyor; öğrenciler bir yandan dürümlerini ısırıyor bir yandan türküye eşlik ediyor. Ne güzel bir tablo!

Türkü çığırmaktan, oynamaktan tutar yerimiz kalmadı. Hülya Hanım’ın komutuyla öğle sonrası sınıflara girdik; bu eğlenti için  Genel Müdürümüz Hande Hanıma, Okul Müdürümüz Hülya Hanım’a teşekkür ettik.

Öğleden sonra ikinci bir etkinliğe gittik. Okulumuzdan emekli Türkçe Öğretmeni Sayın Muzaffer Özen yakın bir tarihte okurlara sunduğu iki yeni kitabıyla aramızdaydı: “Parfüm Kokulu Türkçe Bizim Dilimiz”, “Adana Türkçesi”. Muzaffer Özen öğretmenimiz söyleşisi sonrası bizlere kitaplarını imzaladı. Öğretmenimizi yeniden görmek bizleri heyecanlandırdı. Teşekkür ederiz Muzaffer Hocam, elinize sağlık.

5 Ocak kutlaması çok doyurucuydu her yönden. Bunu paylaşmak istedim sizlerle…